Zima nadchodzi, a to oznacza, że trzeba nieco bardziej zadbać o swojego psa. A dokładniej –
o jego łapki 🙂
Dlaczego? Dlatego, że zimno i sól na chodnikach mogą sprawić, że staną się wysuszone, popękane i podrażnione. Co z tym zrobić?
Buty dla psa
Tak, tak, wiem, że nie wszystkie psy są zachwycone pomysłem, by założyć im buciki. Jednak mogą one być nieocenione, zwłaszcza jeśli temperatura spada mocno poniżej zera. Psie buciki zabezpieczą łapki Twojego pupila przed zimnem i solą, a gdy śnieg przykryje trawniki – przed szkłem i innymi ostrymi przedmiotami, których pod śniegiem nie zobaczysz. Na początek może być trudno przekonać psa do bucików, ale jeśli poświęcisz trochę czasu trening i będziesz cierpliwa – na pewno się oswoi 🙂
Balsamy do łapek
Jeśli pies nie jest przekonany do butów albo jest na nie zbyt ciepło, balsam do łapek jest świetnym rozwiązaniem. To jak maść ochronna, którą nakłada się na opuszkę łapy. Chroni przed działaniem mrozu i soli, a przy okazji pielęgnuje skórę. To świetna opcja zwłaszcza, gdy spacerujecie w okolicach, gdzie sól na chodnikach jest powszechna. Na rynku są różne preparaty do wyboru. Ja zwykle używam zwykłej, aptecznej maści z wit. A – gdy jest dość ciepło, a na mrozy – maść ochronną z Vetexpert Paw Protection.
Kliknij się na mój kanał w YT 🙂
Zimowe spacery
Zastanów się, kiedy i gdzie wyprowadzasz swojego pupila. Jeśli to mały psiak, albo rasa nie mająca podszerstka to unikaj ostrego mrozu i wiatru. Jeśli spacerujecie w okolicach, gdzie jest sporo soli, postaraj się prowadzić psa po trawie lub unikać miejsc, gdzie sól jest bardzo gęsto rozsypywana. To zminimalizuje ryzyko podrażnień na łapkach.
Ciepłe legowisko
Po spacerze zadbaj, aby pies mógł się ogrzać. Dla psa „typowego kanapowca” idealnym miejscem będzie ciepłe legowisko, najlepiej umieszczone w cieplejszym pomieszczeniu. Ale nawet jeśli masz psa rasy zimolubnej, mieszkającego na stałe na zewnątrz, to pamiętaj, że takie psy też marzną. Zapewnij mu suchą, ciepłą budę i ciepły posiłek po długim spacerze.
Częsta pielęgnacja
Nie zapominaj o regularnej pielęgnacji łapek swojego psa. Po spacerze sprawdzaj, czy na pewno nie ma na nich podrażnień, ranek lub skaleczeń. Jeśli coś zauważysz, natychmiast to lecz, bo każda taka ranka jest otwartą drogą do zakażenia.
Pamiętaj, że psie łapki to nie tylko estetyczna kwestia, ale przede wszystkim komfort i zdrowie Twojego pupila. Dbając o nie, zapewnisz mu miłe zimowe miesiące i unikniesz kosztownych wizyt u weterynarza. Warto inwestować czas i uwagę w troskę o łapki pupila. Psiak na pewno Ci za to podziękuje w każdy zimowy dzień 🙂
Chcesz więcej takich informacji? Kliknij się na mój kanał na YT 🙂